دوشنبه 2 ارديبهشت 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی جاده تندرستی طراحی واکسن حاوی نانوذرات برای مقابله با عفونت ویروسی

 
 

يكشنبه 26 اسفند 1397

طراحی واکسن حاوی نانوذرات برای مقابله با عفونت ویروسی

 
 

پژوهشگران یک گروه تحقیقات بین‌المللی موفق به طراحی واکسنی برای مقابله با نوعی ویروس مولد عفونت دستگاه تنفسی شدند. این واکسن حاوی نانوذرات چندوجهی بوده که امکان اتصال وجه‌ها به آنتی‌بادی ضدویروس وجود دارد.

یک گروه تحقیقات بین‌المللی موفق به طراحی اولین واکسن حاوی نانوذرات برای مقابله با ویروس سونسیتیال تنفسی شد. ویروس سونسیتیال تنفسی (بعد از مالاریا) دومین عامل مرگ‌ومیر کودکان در جهان است. نتایج این پروژه در نشریه Cell به چاپ رسیده است.
ویروس سونسیتیال تنفسی می‌تواند کودکان سه ساله را مبتلا کند که این کار موجب عفونت می‌شود. ابتلا به این بیماری در نوزادان، افراد کهنسال و کسانی که سیستم ایمنی آنها دچار مشکل شده، عواقب خطرناک‌تری دارد. این ویروس سالانه 64 میلیون نفر را آلوده کرده که از این میان 160 هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند. در حدود 99 درصد از این بیماران، در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند.
بروک فیالا از محققان دانشگاه واشنگتون می‌گوید: « ساخت واکسن برای مقابله با ویروس سونسیتیال تنفسی هم از نظر ایمنی و هم اثربخشی با چالش‌هایی روبرو است. ما امیدواریم که بتوانیم این واکسن حاوی نانوذرات را به مرحله آزمون بالینی برسانیم و سپس بتوانیم آن را به‌صورت انبوه تولید کنیم.»
این گروه با شبیه‌سازی، نانوذراتی ساختند که دارای چندین وجه است و ساختاری شبیه به توپ فوتبال دارد. هر وجه این نانوذرات می‌تواند به پروتئین خنثی کننده ویروس سونسیتیال تنفسی متصل شود. این پروتئین موسوم به DS-Cav1 پیش از این ساخته شده و با حمایت بنیاد ملی علم در حال ارزیابی است.
این گروه نشان دادند که اتصال این پروتئین به نانوذرات موجب می‌شود تا اثربخشی آن ده برابر بیشتر از حالتی شود که پروتئین به تنهایی استفاده می‌شود.
نیل کینگ از محققان این پروژه می‌گوید: « این اولین باری است که با این فناوری، واکسن ساخته می‌شود. ما معتقدیم که این واکسن طراحی شده می‌تواند ساده‌تر از واکسن‌های رایج ساخته شود و اثربخشی بیشتری نیز خواهد داشت. ما خوشحالیم که در این پروژه از همکاری گروه‌های مختلف استفاده کردیم.»

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار