چهارشنبه 26 تير 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی سياسی بدعهدی های فرانسه در قراردادهای تجاری دوباره تکرار شد

 
 

دوشنبه 26 آذر 1397

بدعهدی های فرانسه در قراردادهای تجاری دوباره تکرار شد

 
 

باز هم فرانسه، باز هم بدعهدی. در تاریخ قراردادهای نفتی ایران با کشورهای خارجی، کشور فرانسه همواره یکی از بدقول‌ترین کشورها در رابطه با انجام تعهدات قراردادهایی نفتی بود که با ایران انعقاد کرده‌اند.

هر زمانی که ایران و آمریکا وارد فاز جدیدی از چالش‎ها می‎شوند یکی از نخستین دولت‎هایی که از قراردادهای نفتی خود با ایران به نفع آمریکا عقب می‎کشد ، فرانسه است.
بدعهدی فرانسوی‎ها همواره خسارات متعددی را به اقتصاد نفتی ایران زده است اما با وجود این بدعهدی‌ها قراردادهای نفتی همواره با این کشور اروپایی در طول سالیان بارها بسته شده است. البته محمدعلی خطیبی نماینده اسبق ایران در اوپک می‎گوید هر وقت منافع این شرکت‎های نفتی به دلایلی همچون تهدیدهای آمریکا با خطر روبرو شود به سرعت کنار می‎کشند.
وی در این رابطه به جام‎جم آنلاین گفت: همیشه اینطور نبوده که کل قراردادهای نفتی ما زیر سوال برود و ما قراردادهای موفق نفتی هم با دولت فرانسه داشته‎ایم. هر زمانی که دولت فرانسه از شرکت‎های نفتی خود حمایت کرده ، قراردادهایی که با ایران بسته شده هم به سرانجام رسیده است.
خطیبی عنوان کرد: نقش دولت‎ها و شرکت‎های اروپایی را باید با هم ببینیم. هر جا عزم هماهنگی ‎بین این دو وجود داشته است آنگاه کار به درستی انجام شد و قراردادهای ما نیز به سرانجام رسیده است. اما اکنون حرف این است که کشورهای اروپایی نمی توانند شرکت‎های نفتی خود را تحت فشار قرار بدهند تا با ایران کار کنند یا خیر.
نماینده سابق ایران در اوپک در ادامه گفت: هر جا که دولت‎های اروپایی پای کار بوده و از شرکت‎های خود حمایت کرده‎اند همه چیز به نفع ما بوده است. اما ما نمی‎توانیم نقش جداگانه‎ای را برای هر یک از شرکت‎ها و دولت‎ها در قراردادهای نفتی خودمان قائل شویم و این مسئله درست نیست. شرکت‎ها دنبال سود و کار خودشان هستند. اگر آنها احتمال بدهند در قرارداد نفتی که با ایران وجود دارد ، ریسکی رخ بدهد و خسارتی در راه باشد قطعا پس می‎کشند.
وی اذعان داشت: اما این شرکت‎ها اگر احساس کنند حمایت می‎شوند و دولت‎هایشان آنها را حمایت می‎کنند با جرات پا پیش می‎گذارند و تحت حمایت دولت متبوع خود به تعهداتشان عمل می‎کنند. مشکل الان اینجاست که دولت‏های اروپایی نقش خودشان را کمرنگ کرده‏اند. آنها می‎گویند که شرکت‎های ما آزاد هستند که تحت قراردادهای نفتی خود با ایران کار کنند و قرار نیست بابت این موضوع تحت فشار قرار بگیرند. خطیبی خاطرنشان کرد: دولت‎های اروپایی که در شرایط فعلی از برجام حمایت می‎کنند طبیعتا از شرکت‎های نفتی تحت قرارداد خود با ایران هم حمایت می‎کنند. اگر این حمایت وجود داشته باشد مشکلی بابت پایبندی به قرارداد نیست اما اگر با تهدید آمریکا مواجه شوند قطعا پس می‎کشند.
وی با تاکید بر اینکه حمایت دولت ها باعث ادامه کار شرکت‎های نفتی در قبال قراردادهای نفتی ایران می شود افزود: خلایی که اکنون وجود دارد به همین حمایت دولت‎های اروپایی برمی گردد.
نماینده سابق ایران در اوپک در پایان گفت: نقش شرکت‎های اروپایی و دولت‎ها را باید با هم ببینیم. هر جا با هم باشند کار جلو رفته و انجام شده است اما هر زمان یکی از آنها جدا شده مشکل بزرگی برای ما ایجاد شده است.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
سیستم اعلام هشدار، تلفات را کاهش داد
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
ربیع‌خواه: پنالتی درست بود
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
بخشش مردی که همسر و فرزندش را کشت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار