يكشنبه 5 خرداد 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی میزبانی فرابورس ایران از دو عرضه اولیه

 
 

شنبه 3 آذر 1397

میزبانی فرابورس ایران از دو عرضه اولیه

 
 

هفته منتهی به 2 آذرماه 97 در فرابورس ایران در حالی به پایان رسید که رصد روند متغیر‌های بازار نشان از صعودی بودن قریب به اتفاق آنها دارد به طوریکه حجم و ارزش کل معاملات در هفته‌ای که گذشت به‌ترتیب 36 و 41 درصد افزایش یافت.

شاخص کل در حالی با 2.5 درصد کاهش نسبت به هفته گذشته در 30 آبان‌ماه در ارتفاع 1908 واحدی قرارگرفت که در همین مدت آیفکس بازدهی 74 درصدی از ابتدای سال را ثبت کرده است و ارزش بازار فرابورس نیز 2.2 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
در هفته جاری همچنین 4 هزار و 705 میلیون ورقه بهادار به ارزش 26 هزار و 418 میلیارد ریال در تمامی بازار‌ها جابه‌جا شد که به معنی افزایش 36 و 41 درصدی حجم و ارزش کل معاملات است. نگاهی به آمار معاملات در بازار سهام فرابورس بیانگر دست‌به‌دست شدن 442 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 622 میلیارد ریال در بازار اول و معامله دو هزار و 48 میلیون سهم به ارزش 9 هزار و 598 میلیارد ریال در بازار دوم است که حجم و ارزش معاملات بازار دوم، افزایش حداقل 70 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین بازار پایه در هفته جاری میزبان خرید و فروش 2 هزار و 93 میلیون سهم به ارزش 3 هزار و 963 میلیارد ریال بوده است که به معنی رشد 24 و 9 درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار است. از طرف دیگر، در بازار ابزار‌های نوین مالی در مدت مشابه 121 میلیون ورقه به ارزش 11 هزار و 235 میلیارد ریال دادوستد شده است که آمار معاملات به تفکیک این بازار حاکی از رشد حجم و ارزش معاملات مربوط به اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و کاهش متغیرهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن است. هم‌زمان ارزش معاملات خرد در بازارهای اول، دوم، پایه و SME در فرابورس ایران نیز به 14 هزار و 725 میلیارد رسید که گروه‌های استخراج کانه‌های فلزی و فلزات اساسی به ترتیب 29 و 14 درصد از ارزش کل معاملات را از آنِ خود کردند و در صدر ایستادند. عرضه اوليه سهام شركت سنگ آهن گهرزمين در نماد «كگهر» در بازار دوم فرابورس یکی از مهمترین رویداد‌های هفته منتهی به 2 آذرماه بود که در پایان این عرضه در تاریخ 26 آبان‌ماه هر سهم این شرکت 6800 ریال کشف قیمت شد. همچنین عرضه اوليه 30 ميليون ورقه اسناد خزانه اسلامي در نماد « اخزا707 » در بازار ابزارهاي نوين مالي در 27 آبان‌ماه که در تاريخ 27 آبان 98 سررسيد می‌شود و منجر به كشف قيمت 832 هزار ریالی این اوراق شد، دیگر رویداد مهم هفته جاری بود.
رویداد‌های آتی
عرضه اولیه120 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران در نماد «مادیرا» در روز دوشنبه 5 آذرماه 97 در بازار دوم که توسط شرکت کارگزاری بورس ایران این عرضه مدیریت خواهد شد از جمله مهمترین رویداد‌های هفته پیش‌رو در فرابورس ایران است. گفتنی است حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص 2 هزار سهم و دامنه قیمتی ثبت سفارش از 3320 تا 3650 ریال خواهد بود. به‌علاوه، 624 میلیون و 530 هزار و 308 سهم معادل 7.81 درصد از سهام غیر مدیریتی بانک سامان در نماد «سامان» توسط موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران بطور یکجا و نقد یا نقد و اقساط در تابلو ب بازار پایه (براساس مقررات بازار سوم) و در تاریخ یکشنبه 11 آذرماه 97 عرضه خواهد شد؛ کارگزار عرضه‌کننده، کارگزاری ارگ هومن و قیمت پایه هر سهم 1900 ریال تعیین شده است و بدین‌ترتیب قیمت پایه کل این عرضه بیش از یک هزار و 186 میلیارد و 607 میلیون ریال خواهد شد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
گوگل اسیستنت به رانندگی شما کمک می‌کند!
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
ربیع‌خواه: پنالتی درست بود
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
قتل‌عام خانوادگی توسط مرد خونسرد

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار