يكشنبه 5 خرداد 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اقتصادی عملکرد سبز بازاهای اول، دوم و بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس

 
 

جمعه 25 آبان 1397

عملکرد سبز بازاهای اول، دوم و بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس

 
 

در پی دادوستد نزدیک به 3 هزار و 500 میلیون ورقه به ارزش 18 هزار و 753 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران طی هفته منتهی به 25 آبان ماه، حجم و ارزش مبادلات فرابورس نسبت به هفته گذشته به ترتیب 7 و 18 درصد افزایش یافت.

طی 5 روز معاملاتی هفته جاری بازارهای اول، دوم و بازار ابزارهای نوین مالی عملکرد مثبتی را به ثبت رساندند. معامله‌گران در بازار اول 521 میلیون سهم به ارزش نزدیک به دو هزار میلیارد ریال را دست به دست کردند که نسبت به هفته قبل افزایش 64 درصدی در حجم و رشد 47 درصدی را در ارزش مبادلاتی این بازار نشان می‌دهد. در بازار دوم نیز شاهد نقل‌وانتقال یک هزار و 183 میلیون سهم به ارزش افزون بر 5 هزار میلیارد ریال بودیم که این ارقام حاکی از رشد هفتگی نزدیک به 30 درصدی حجم و ارزش معاملاتی در این بازار است. در سمت مقابل بازار پایه با کاهش 12 و 3 درصدی در این متغیرها به معاملات هفتگی خود پایان داد. بدین ترتیب سه تابلو مبادلاتی بازار پایه در مجموع میزبان جابه‌جایی یک هزار و 683 میلیون سهم بودند که ارزش این حجم از دادوستدها به 3 هزار و 635 میلیارد ریال رسید. نگاهی به معاملات صورت‌گرفته در بازار پایه به تفکیک تابلوهای معاملاتی بیانگر آن است که حجم و ارزش مبادلات تابلو «پایه الف» نسبت به هفته گذشته حدود دوبرابر شده و میزان مبادلات تابلو «پایه ب» نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نکرده است. در مقابل در تابلو «پایه ج» حجم و ارزش مبادلات به ترتیب 21 و 31 درصد افت کرده است. از سوی دیگر در بازار ابزارهای نوین مالی 77 میلیون ورقه بهادار شامل اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله تغییر مالکیت یافت که ارزش بیش از هشت هزار میلیارد ریالی را به ثبت رساند. در این میان مبادله هشت میلیون ورقه به ارزش 6 هزار و 500 میلیارد ریال مربوط اوراق بدهی و 68 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 421 میلیارد ریال مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بود. استقبال از معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز نسبت به هفته گذشته پنج درصد افزایش یافت و از این رو شاهد خریدوفروش 29/. میلیون ورقه به ارزش 173 میلیارد ریال در تابلو اوراق تسهیلات مسکن بودیم. شاخص کل فرابورس ایران نیز که در روز پایانی هفته قبل در ارتفاع دوهزار و 25 واحدی قرار داشت معاملات این هفته را با 3 درصد کاهش در سطح یک هزار و 957 واحدی خاتمه بخشید. درج هشتمین شرکت در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط سارا سادات اخلاقی مدیر پذیرش فرابورس ایران از درج شرکت راهیابان فردا به عنوان هشتمین شرکت در بازار SME و هفتمین شرکت در تابلو رشد این بازار خبر داد.
این شرکت با نماد «هفردا» در گروه پیمانکار صنعتی و زیرگروه مدیریت پسماند در اواخر بهمن‌ماه سال 96 پذیرش شد و در 23 آبان‌ماه 97 مصادف با آخرین روز کاری هفته جاری شاهد درج نماد آن بودیم.
دو عرضه بلوکی در راه است
چهارشنبه سی‌ام آبان‌ماه 8.16 درصد از سهام شرکت کشت و صنعت شهداب خراسان معادل 84 میلیون و 866 هزار و 486 سهم این شرکت از سوی شرکت کارگزاری بانک انصار به طور عمده و نقد در بازار دوم فرابورس به فروش می‌رسد.
قیمت پایه هر سهم «شهداب» 3410 ریال در نظر گرفته شده و سپرده حضور در رقابت در این عرضه بلوکی 28 میلیارد و 939 میلیون و 471 هزار و 726 ریال است. فروشنده عرضه سهام غیرمدیریتی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان شرکت بانک انصار است و شرایط پرداخت ثمن معامله به صورت نقد (پرداخت ثمن معامله مطابق با رویه جاری تسویه و پایاپای) تعیین شده است. علاوه بر این، علی اصغر گنجیان در نظر دارد تعداد 3 میلیارد و 47 میلیون و 110 هزار و 95 سهم شرکت فولاد کاویان معادل 5 درصد از سهام این شرکت را به طور یکجا و شرایطی از طریق عرضه در بازار فرابورس ایران به فروش برساند. شرکت کارگزاری مهرآفرین به عنوان کارگزار عرضه کننده این بلوک انتخاب شده است و تاریخ عرضه نیز 24 آذرماه جاری خواهد بود. قیمت پایه هر سهم «فوکا» 1820 ریال و سپرده حضور در این رقابت 554 میلیارد و 574 میلیون و 37 هزار و 290 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. گفتنی است که این عرضه یکجای سهام کنترلی شرکت فولاد کاویان در تابلو «ج» بازار پایه فرابورس اما بر اساس مقررات بازار سوم روی میز فروش می‌رود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
گوگل اسیستنت به رانندگی شما کمک می‌کند!
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
ربیع‌خواه: پنالتی درست بود
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
قتل‌عام خانوادگی توسط مرد خونسرد

يادداشت
:: اقتصادی ::
واریز حقوق کارکنان تا ۲۰ اسفند / پرداخت عیدی طی امروز و سه شنبه

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار