يكشنبه 1 ارديبهشت 1398

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری پروژه‌ اتحادیه اروپا روی مقابله با فراموشی با کمک فناوری‌ نانو

 
 

يكشنبه 13 آبان 1397

پروژه‌ اتحادیه اروپا روی مقابله با فراموشی با کمک فناوری‌ نانو

 
 

یک تیم تحقیقات بین‌المللی با بودجه‌ی یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا به مدت چهار سال روی مقابله با فراموشی با کمک فناوری‌ نانو کار می‌کنند.

رون‌های موجود در مغز انسان مسئول انتقال سیگنال‌های الکتریکی هستندد؛ این سیگنال‌ها موجب بروز احساس، تحریک و ایجاد حافظه هستند. زمانی که بیمار دچار زوال عقل می‌شود، پروتئین‌ها به سطح بیرونی نرون‌ها چسبیده و موجب مرگ سلول‌های نرونی می‌شوند. اما چگونه می‌توان با این مشکل مقابله کرد؟ برای حل این مسئله، اخیراً پروژه‌ای در اتحادیه اروپا و با مسئولیت کشور آلمان و مشارکت کشورهای ایتالیا، بریتانیا، بلژیک و آمریکا انجام شده‌است.
دارورسانی به مغز همیشه با مشکل عبور از سد خونی مغز روبرو است. در این پروژه محققان روی ساخت نانوکپسولی کار می‌کنند که از این سد خونی عبور کند. این نانوکپسول زمان بیشتری در سیستم گردش خون باقی مانده و در نهایت برهم‌کنش طولانی‌‌تری با مغز دارد. یکی از مزیت‌های این نانوکپسول آن است که توسط کبد و کلیه دفع نمی‌شود. روی سطح این نانوکپسول‌ها، برچسبی از جنس پروتئین قرار دارد که موجب می‌شود جذب آن‌ها توسط سلول‌های هدف افزایش یابد.
سنجا مورسباخ از محققان این پروژه می‌گوید: «ما در حال حاضر این کپسول‌های نانومقیاس را با رنگ پر می‌کنیم. اگر انتقال از سد خونی با موفقیت انجام شود، جای رنگ، دارو قرار خواهیم داد.» این حمایت مالی به ارزش یک میلیون یورو و به مدت چهار سال برای این پروژه هزینه خواهد شد. دانشمندان امیدوارند که با انجام این پروژه، درک آن‌ها از بیماری‌های مربوط به فراموشی بیشتر شود و بتوانند سامانه‌ای برای انتقال دارو به مغز ارائه کنند. فرآیند توسعه‌ی سامانه‌ی رهاسازی دارو در مؤسسه‌ی ماینز در آلمان انجام می‌شود و به‌صورت موازی، محققان بلژیکی، ایتالیایی، بریتانیایی و آمریکایی روی فرآیندی که در مغز انجام می‌شود، کار می‌کنند. آن‌ها روی فاکتورهای نروتروفیک و اگزوزوم‌ها کار می‌کنند. اگزوزوم‌ها، سلول‌های بسیار کوچکی هستند که برای مخابرات سلولی استفاده می‌شوند. ابعاد آن‌ها در حدود 100 نانومتر است. فاکتورهای فروتروفیک نیز پیغام‌رسان‌های زیست‌شیمیایی و مسئول رشد و زنده ماندن سلول‌های عصبی هستند. برهم‌کنش این دو، می‌تواند روی درک بهتر از فراموشی تأثیر به سزایی داشته باشد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
نجفی: افزایش قیمت خودرو به ۵ درصد حاشیه بازار استمرار روند مسئله‌دار فعلی است انبار احتکار خودرو در شهرستان آذرشهر
:: فناوری اطلاعات ::
آپدیت جدید ویندوز۱۰ با یک ماه تاخیر!
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
قیمت بیرانوند دو برابر شد
:: فرهنگ و هنر ::
همه آنچه درباره بانک‌ها باید بدانید در قالب یک کتاب
:: حوادث ::
اعتراف به قتل و سوزاندن جسد زن 41 ساله

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار