يكشنبه 30 دي 1397

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی هموطن آنلاين باغات تهران را به بهانه‌های مختلف نابود کردند

 
 

يكشنبه 12 آذر 1396

باغات تهران را به بهانه‌های مختلف نابود کردند

 
 

عضو شورای شهر تهران گفت: به بهانه‌های مختلف، باغات تهران نابود شدند.

شهربانو امانی؛ عضو شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به نقض قانون، به دست مجریان قانون در تخریب باغات گفت: قانون‌های موجودمان برای حفظ باغات کافی است. امروز، 12 آذر، روز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی است.
او با پخش فیلمی کوتاه از فرایند تخریب باغات و ورود و مواضع رهبری بر حفظ باغات گفت: این فیلم تماما" نقض قانون بود. نقض قانون، به دست مجریان قانون. و به بهانه نقص قانون. چرا در بی احترامی به قانون و در زیر پاگذاردن آن، به جایی رسیده‌ایم که رهبر معظم انقلاب ناچار به موضعگیری و تذکرات شفافی شده‌اند؟
امانی با اشاره به اینکه بیانات ایشان مربوط به سال 93 است، افزود: بعد از آن تاریخ و آن تذکرها، 3 سال طول کشید تا نهایتا توسط شورای چهارم و شورای عالی استا‌ن‌ها، اصلاحیه ها و آیین نامه های اجرایی قانون "حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها"، تصویب شد. در این مدت، شورای عالی شهرسازی نیز اصلاحات مربوط به طرح‌های تفصیلی را در دستور کارش قرار داد.
عضو شورای پنجم شهر گفت: بماند که قبل از آن، به بهانه های مختلف، باغات تهران نابود شدند. بخشی به دلیل نواقص طرحهای تفصیلی و پهنه بندی های اشتباه، بخشی با مصوبه اشتباه و ویرانگر "برج – باغ" و بخشی با فرار از قانون و بخشی نیز دقیقا با زور و گردن کلفتی. 60 تا 70 درصد باغهایمان از بین رفت. همانگونه که نزدیک به 90 درصد چنارهای ولیعصر از بین رفت.اگر قبلا مشکل قانون داشتیم، دیگر اکنون نداریم. تذکرات رهبری، منجر به اصلاحیه های زیادی شد.
او ادامه داد: قانون‌های موجودمان، شهرداری را موظف و محق کرده است که تمام باغات شهر تهران را به تفکیک منطقه شناسایی و اعلام عمومی کند. موقعیت، مساحت، تعداد و نوع درختان باغ مزبور باید ثبت شود. تا پایان سال جاری، شناسنامه تک تک باغات تهران، صادر و جهت اطلاع عموم از طریق سامانه های هوشمند تا پایان سال منتشر و مرتباً نسبت به بروزرسانی آنها اقدام کنند.
امانی تاکید کرد: شهرداری مکلف است از مشخصات درختان واقع در معابر، میادین، بزرگراه ها و بوستانهای عمومی فهرستی شامل نوع درخت، محیط بن، محل کاشت و تاریخ گزارش، تهیه و تنظیم کرده و مراتب را با پلاک کوبی درختان و روی سامانه های مربوط (GIS و ...) منعکس کنند.
او تصریح کرد: در صورتی که قطع درخت از طرف مالکین به نحوی باشد که باغی را از بین ببرد و از زمین آن به صورت تفکیک و خانه سازی استفاده کند، همه زمین به نفع شهرداری ضبط می شود. اینها، تنها چند نمونه از وظایف و حقوق شهرداری است که از سال 59 تاکنون تصویب شده و لازم الاجراست.از کمیسیون حقوقی شورا و مسوولین حقوقی شهرداری و سمن های حقوقی شهر، انتظار دارم که نسبت به احقاق حقوق شهر که در سنوات گذشته پایمال شده، اقدام لازم را انجام دهند و از شهرداری انتظار پاسخگویی در مورد مصوبات فوق دارم. بوِیژه که در یک مورد، مشخصا قید زمان مطرح شده و تا پایان سال، یعنی 3 ماه دیگر، باید شناسنامه باغات تهران صادر شود.
عضو پنجم شورای شهر گفت: مردم شهر و سمن‌ها را دعوت به پیگیری و نظارت جدیتر بر عملکرد مالکان، دلالان و مسوولین شهری می کنم که بدون مشارکت مردمی، مدیریت و سیاستگذاری شهری را، مدیریت و سیاستگذاری ناقص و "نیم بند" می دانم. امروز، روز تصویب قانون است. کشور بی قانون که حساب خود را دارد، ولی شهر بی قانون، شهر بی چنار می‌شود! شهر بی قانون، شهر بی باغ می‌شود! شهر بی قانون، شهر آسفالت و سیمان و پول می‌شود و شهر بی قانون، شهری پر از دوده و کربن و خالی از اکسیژن و زندگی می‌شود.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار